1.BÖLÜM

Yakın tarihimizin bir dönemine ışık tutan Sevda Kuşun Kanadında, heyecan dozu yüksek imkansız bir aşk hikayesinin anlatıldığı ilk bölümüyle Cuma saat 20:00’de TRT1’de…

Sene 1948… Sünnetlik kıyafetini giyen Küçük Arif, Hoca Dedesi, babası ve eniştesiyle birlikte camiye gider. Türkçe ezan okunulan bir dönemdir. Arif’in Hoca Dedesi ezan bu değil diyerek minareye çıkıp Arapça ezan okur ve dönemin muvazzaf subayı Zafer, Arif’in karşı çıkan babasını çekip vurur. Hem annesiz hem babasız kalan Arif, eniştesi ve halasının yanında büyür, okur, üniversiteyi kazanır.

Sene 1968… Yıllar da geçse Arif’in içindeki intikam ateşi sönmez. Sırf bu sebepten Arif, hukuk fakültesini kazanmıştır. İmam Hatip Lisesi mezunu olan Arif Ünlü aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği’nde de görevlidir. Dönemin rejim bekçileri imam hatiplileri üniversiteye kaydettirmemek için türlü yollar dener. Sadece İmam Hatipli'lerin üzerine oyun oynamaz. Bu kirli yapı, aynı zamanda sağcıları ve solcuları da kontrol etmek ister. Bu görevin başında da emekli asker Zafer Erbay vardır.

Zafer Erbay’ın kızı Tümay da hukuk fakültesinde okumaktadır. Babasının tüm ikazlarına rağmen solcuların arasında yerini almıştır. Belki de babasına olan öfkesini bu şekilde dışa vurmaktadır. Çünkü babası Zafer, annesi Esma’yı terk etmiş ve tıpkı kafese kapadığı kuşlar gibi kendisini ve annesini bir eve kapatmış ve o evden kontrol etmek istemektedir. Tıpkı kafese kapattığı kuşlar gibi… Zafer tüm bunları başka bir kadın yani Nesteren için yapmaktadır.

Tümay yine babasına rağmen Amerikan Konsolosu’nun ülkeye gelişini protesto eden sol grubun eyleminde yerini alır. O sırada sünnetlik çocukları Eyüp Sultan ziyaretinden getiren Arif ve ülkücü arkadaşı Ömer ile molotoflu eylemin ortasında kalırlar. Arif çocukları güvenli bir yere çektikten sonra molotof atanın üzerine atılır ve kar maskesini çektiğinde bu kişinin bir kız olduğunu görür. Bu kız Tümay’dır ve şikayetçi olmak için karakola gider… Bu Arif ile Tümay’ın son olmayacak ama sonu belirsiz bir aşkın kıvılcımını ateşleyen ilk karşılaşmalarıdır.

Dönem itibariyle halkın üzerinde önemli tesirler bırakan Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Zahit Kotku Hocaefendi ve Necmettin Erbakan gibi sanat, edebiyat, ilim ve siyaset adamlarımızın yürüdüğü meşakkatli yollara tanıklık edeceğiz.

Arif Ünlü’nün imkansız aşkını, adalet arayışını ve ülkesi adına arkadaşlarıyla omuz omuza verdiği zorlu mücadelesini seyredeceğiniz, Sevda Kuşun Kanadında her Cuma Saat 20:00’de TRT1’de…